Kalendár


Počasie

BRATISLAVA Zlaté piesky

Obrázok

Najnovšie video


S ľadovým medveďom
veselo aj vážne

Vtip na dnes

Mapa návštevZimné plávanie

16. ročník - Zimného plávania v Dunaji - Bratislava 2014

Bratislava Dunaj 2014 Zimne plavanie Tohtoročná zima je odlišná od minulých. Je sprevádzaná skoro nulovými zrážkami na hornom toku Dunaja, vyššími teplotami vzduchu a skoro každý deň je zamračené. Ale predpoveď počasia bola optimistická, zo severozápadu k nám začal prúdiť studený arktický vzduch, a v piatok nástupom uvedeného frontu trocha popršalo a "vymrazilo" atmosférickú vlhkosť a aspoň v Bratislave sa vyjasnilo. Nič nám nebránilo v nedeľu zorganizovať 16. ročník novoročnej zimnej plavby v Dunaji . Celý článok


Z organizačného štábu sme sa stretli o 10. hodine, aby sme za krásneho slnečného a trochu veterného počasia spoločne upratali miesto nástupu na plavbu a výstupu. Po Silvestrovskej noci toho neporiadku bolo veľa, vyzbierali sme päť vriec odpadkov, sklenených fliaš a iného odpadu, ktorý by nás mohol poraniť. Pri upratovaní sme odhadli, že tok tečie rýchlosťou cca 4.5 km/hod čo dáva predpoklad, že plavci budú dnes vo vode cca 11 minút popri brehu a cca 18 minút plávajúci cez tok.

Dnešná situácia na Dunaji bola oproti minulým rokom úplne odlišná. Hladina toku bola na 298 cm oproti minuloročným 412 cm a prietok vody bol 1350m3/s oproti 3290m3/s čo v praxi znamená, že Dunaj bol omnoho kľudnejší a vhodný aj pre preplávanie cez tok z Pečňanského lesa.

Pre dnešnú plavbu sa nám podarilo zabezpečiť dva záchranné člny, čím sme mohli povoliť preplavbu Dunaja väčšiemu počtu záujemcov.

Dnes mala voda teplotu 4.4°C, vzduch +8°C, mierne fúkal od západu studený vietor a slnko svietilo po celý deň.

Dnes sa nás stretlo spolu 60 otužilcov. Svojou prítomnosťou nás poctili otužilci z celého Slovenska: Košíc, Banskej Bystrice, Galanty, Dunajskej Stredy, Dunajskej Lužnej, Pezinka, Bratislavy a prišli si zaplávať aj priatelia otužilci z Brnenského klubu Fides.
V reštaurácii 10. minút pred plavbou sme všetkým plavcom vysvetlili priebeh, úskalia, a ako sa majú správať počas plávania.
20 minút pred 14.hodinou sa skupina 13. plavcov, ktorá chcela preplávať cez tok pod vedením nášho skúseného diaľkového plavca Doda Bartaloša vybrala autami na Petržalskú stranu Dunaja, aby mohla o 14:05 vstúpiť do vody. Všetci plavci v predchádzajúcich týždňoch zaplávali kvalifikáciu a tak im bolo umožnené absolvovať preplavbu Dunaja.
Zvyšný plavci sme na ľavom brehu Dunaja absolvovali slávnostný nástup, ktorý sme zakončili otužileckou hymnou. Po nástupe sa skupinka 5. stovkárov hned ponorila do vôd Dunaja a poniektorý si to zopakovali aj tri krát.
Tretia početná skupina sa presunula na štart 1000cky za most SNP, kde sme spoločne asi 8 minút počkali až plavci cey tok dosiahnu stred toku a potom sme sa spoločne vrhli do chladných vôd Dunaja. Hneď od začiatku bolo jasné, že oproti minulému roku je tok o dosť pomalší. Bez problémov sme rýchlo zaplávali smerom k stredu toku Dunaja, a tak sme sa dostali za úroveň pontónov. Postupne sme preplávali okolo hausbootov a pontónov, kde na posledných sto metroch sa pripojili aj plavci cez tok. Nakoniec sme všetci opatrne vystúpili aj za dozoru dobrovolnej hliadky záchranárov a hasičov na breh. Plavbu uzatvoril Rado Hlatký, ktorý dával pozor, aby niekto nezaostal.
Plavba dnes trvala asi 11 minút, pričom minulý rok to bolo za 7 minút.

Po plavbe sme sa všetci v reštaurácii prezliekli, občerstvili, zjedli výborný guláš a rozišli s dobrým pocitom z vydarenej akcie, aj keď Dunaj bol tento rok o niečo "veselší".

Touto cestou chcem Vám všetkým zúčastneným poďakovať za disciplinované správanie, výbornú atmosféru a výkon.

Poďakovanie patrí aj Záchrannej vodnej službe, dobrovoľným záchranárom, hasičom, ktorý to museli s nami na sucho "vypotiť" a tiež personálu Reštaurácie Prazdroj na Mostovej ulici, Štátnej plavebnej správe a Mestskej polície.

Tešíme sa na Vás všetkých aj na budúcoročné novoročné zimné plávanie vo vodách Dunaja.

Dunaju, Bratislavčanom a studenej vode "NAZDAR"

Ľubomír Klimek

Fotografie v Picasa TU

Krátke video TU

| Autor: Lubomir | Vydané dňa 12. 01. 2014 | 3004 prečítaní | facebook | Instagram |

© 2020 www.ladovemedvede.sk | Všetky práva vyhradené.